Dynamiczne wagi do pracy w przemyśle przetwórstwa rybnego

Dynamiczne wagi do pracy w przemyśle przetwórstwa rybnego

Zaawansowany cyfrowy przetwornik wagi firmy HBM dokonuje pomiaru bez przerywania procesu produkcyjnego, tam gdzie jest to konieczne.
 
Szwedzka firma Teltek jest jednym z bardziej znanych producentów wag dynamicznych, wytwarza sprzęt przeznaczony do monitorowania procesów dla przemysłu spożywczego i napojów. Posiada ogromne doświadczenie w tej dziedzinie co czyni ją ekspertem od ważenia produktów będących w ruchu. Teltek był wykonawcą wagi dostarczonej do fabryki przetwórstwa ryb i mrożonek należących do firmy Espersen na Litwie. Maszyny ważące są ważną częścią linii produkcyjnej. Gwarantują pełną zgodność wagi produktu z opisem na etykiecie, możemy wiec być pewni że założona ilość dorsza, mintaja lub filetów z makreli znajdzie się w paczce - nie mniej i nie więcej. Zadaniem cyfrowych czujników firmy HBM w wagach do pomiarów dynamicznych jest zapewnienie bardzo dokładnego ważenia pomimo trudnych warunków pracy i znacznej prędkości produkcyjnej panującej w fabryce przetwórstwa ryb.

“Dla naszego klienta – firmy zajmującej się przetwórstwem ryb – kluczowa  jest zgodność wagi produktu z oznaczeniem masy na paczce. Jeżeli zbyt dużo produktu dostanie się do opakowania, producent nie zarabia tyle ile powinien. A jeśli ważone paczki są poniżej oznaczonej wartości, być niezgodne z dyrektywami Szwedzkiej Narodowej Administracji Żywności ”, wyjaśnia Tomas Moqvist. 

Szybkie sortowanie i ważenie
Teltek jest szwedzką firmą z siedzibą w Örebro. Ich główną działalnością jest  projektowanie i wykonawstwo, programowanie i instalacja przemysłowych wag dynamicznych głównie dla branży spożywczej i napojów, ale również dla innych sektorów takich jak chemiczny i metalowy (naważanie śrub w ramach procesu weryfikacji). Wszystkie maszyny dostarczone przez firmę Teltek są dostosowane do wymagań klienta. Wagi dostarczone do fabryki ryb specjalnie zaprojektowane były do sortowania filetów rybnych do opakowań po 400 gram na jednostkę, z szybkością około 55 opakowań na minutę. Stanowiło to równowartość pracy dwojga ludzi podczas pracy przy przenośniku.

Cyfrowe przetworniki wagi są kluczem do sukcesu 
Projekt firmy Teltek składa się  sześciu równoległych podstawek buforowych na każdej stronie wagi, czyli posiada miejsce na w sumie dwanaście filetów, które przeszły przez dwa sortowniki ryb. Wybór odpowiednich filetów rybnych jest wytypowany z możliwie najbliższej kombinacji ich wagi do docelowej masy 400 g na opakowanie. sercem maszyny jest sześć cyfrowych przetworników wagi PW15AHi oraz silnik pneumatyczny napędzający przesuwającą się taśmę.
“Oczywiście, najważniejszą funkcją urządzenia jest ważenie, ale wiele kalkulacji dotyczyło tego, jak ryby są w nim przetwarzane i transportowane - jest to bardzo delikatny surowiec, który może się łatwo rozpaść. Chcemy znacząco zredukować odpady - do minimum.”, mówi Tomas Moqvist.

Wbudowana inteligencja 
W przeciwieństwie do większości wag wykonanych przez Teltek w których używana jest kombinacja analogowych czujników i wewnętrznych filtrów, w omawianym przykładzie  zastosowano cyfrowe przetworniki wagi. W rezultacie otrzymaliśmy wagę, w której pewna ilość inteligencji jest wbudowana bezpośrednio w przetworniki, na przykład funkcje filtrowania sygnału.

Ważenie dynamiczne to wielkie wyzwanie 
Komunikacja i transmisja danych z urządzenia opiera się na standardowym protokole interfejsu szeregowego RS485. Obok maszyny znajduje się przyjazny dotykowy ekran z którego waga jest obsługiwana. Algorytm sterujący odpowiedzialny za wybór odpowiednich filetów rybnych napisany został również przez firmę Teltek. Program porównuje możliwe kombinacje 12 filetów rybnych na wadze, wybierając najlepsze dopasowanie do każdego opakowania. Kompletny proces trwa około sekundy, musi jednak mieć do dyspozycji odpowiednio dużo mocy obliczeniowej komputera.
“Większość przetworników na rynku jest przeznaczona do zastosowań statycznych. Dynamiczne ważenie z duża prędkością to zupełnie inne wyzwanie. HBM jest jedynym wiarygodnym producentem, który stawia nacisk i dąży do rozwoju dynamicznych cech czujników. Ważne jest dla nas, aby pracować z partnerem, który jest liderem rynku pomiarowego”, wyjaśnia Tomas Moqvist.

Zaprojektowane odpowiednio do warunków produkcji 
Połączone ze sobą systemy oparte na tensometrii elektrooporowej w przetwornikach wagi są wrażliwe na wilgoć, muszą więc być tak skonstruowane, aby udźwignąć trudne warunki w fabryce ryb, gdzie maszyny są czyszczone strumieniem o wysokim ciśnieniu wody kilka razy na dzień. Czujniki PW15AHi budowane są ze stali kwasoodpornej i posiadają obudowę która chroni elektronikę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Dążenie do niezawodności
Niezawodność i łatwość konserwacji komponentów maszyn jest niezbędna do pracy z szybko psującym się surowcem jakim są ryby, który jest dostarczany codziennie i musi być przetworzony. Przestoje w produkcji to duży problem, jest tak gdy urządzenie przestaje działać. “Dynamiczne czujniki wagi firmy HBM używane  do naważania ryb mają najwyższy poziom ochrony przed wilgocią, IP68.