Hbm przybywa na ratunek iris

HBM przybywa z pomocą instytutowi IRIS

IRIS, niezależny instytut z siedzibą w Stavanger, skupiający się na badaniach stosowanych, przeprowadzał testy jakości rury dla jednego ze swoich klientów z przemysłu naftowego.

Ponieważ testy były już w toku, klient miał dodatkowe wymagania dotyczące testowania i zastanawiał się, czy wybrany sprzęt może dostarczyć niezbędnych danych pomiarowych i dokładnych wyników. Firma HBM została szybko wprowadzona do projektu, aby wykonać wymagane pomiary za pomocą tensometrów i systemu akwizycji danych i zapobiec opóźnieniom w pracy i potencjalnym przeróbkom.
Projekt polegał na przetestowaniu rury maszynowej do zaworów wtryskowych stosowanych w odwiertach naftowych i gazowych oraz pomocy klientowi w weryfikacji obliczeń wykonanych z wykorzystaniem analizy MES. Ze względu na ekstremalne warunki panujące w odwiercie punkty weryfikacyjne były trudno dostępne, a cały sprzęt i obliczenia musiały zapewnić jakość.
Z pomocą HBM, w punktach weryfikacyjnych zainstalowano dodatkowe tensometry. Aby zapewnić dokładne dane pomiarowe, punkty pomiarowe na rurze zostały oczyszczone, wyszlifowane i wypolerowane przed zamontowaniem tensometrów. 
W sumie 11 tensometrów zostało umieszczonych na rurze za pomocą szybkoschnącego kleju i podłączonych do wzmacniacza pomiarowego QuantumX.

Gdy wszystkie tensometry już były na miejscu, rura została poddana stopniowemu obciążeniu ciśnieniem do 690 barów przy użyciu N2. Klient chciał również przetestować szczelność elementu na rurze, dlatego w testach został użyty gaz (a nie ciecz). Oprogramowanie CatmanEasy firmy HBM zostało użyte do dostosowania niezbędnych ustawień wzmacniacza oraz do rejestrowania danych z tensometrów i innych czujników podczas testów. Pomiary można było bezpośrednio porównać z obliczeniami klienta, oszczędzając im wiele późniejszych prac związanych z przeprojektowaniem i obliczeniami.
ZDJĘCIE

Pomyślna instalacja -  Łącznie 11 tensometrów oporowych zostało umieszczonych na rurze

Zarówno IRIS, jak i jego klient byli bardzo zadowoleni z pomocy, jaką otrzymali od HBM:
"HBM wykonał świetną robotę. Byli szybcy, wydajni, a nawet elastyczni, gdy potrzebowaliśmy dodatkowej pomocy. Cieszymy się, że firma HBM mogła w krótkim czasie pomóc nam i pomóc w analizie i pomocy eksperckiej podczas testów. To uchroniło nas przed potencjalnie rozczarowującym wynikiem dla naszego klienta"- mówi Gunleik Sandsmark, kierownik projektu IRIS.
Dzięki dobrej komunikacji i instrukcjom klient ma pewność, że pomiary zostały wykonane prawidłowo, a wyniki były dokładne. Tensometry i rejestracja dały pewność, że rura była odpowiedniej jakości, a wytrzymałość rury można było sprawdzić na miejscu. Przy dokładności pomiaru ±3 procent stwierdzono, że instalacja zakończyła się sukcesem.
IRIS zawsze korzystał z HBM jako dostawcy od momentu powstania instytutu i uważa, że HBM jest niezawodnym, doświadczonym i wysokiej jakości partnerem.