Przetworniki uklad nerwowy internetu

Przetworniki - układ nerwowy internetu rzeczy

Podczas gdy analityka i inne technologie przetwarzania dużych zbiorów danych mogą być mózgami IIOT, systemy przetworników są jego układem nerwowym. Ten artykuł wyjaśnia, dlaczego możesz na to spojrzeć w ten sposób.

Przetworniki i Internet Rzeczy
Od swoich pierwszych dni internet łączy ludzi z innymi ludźmi.
Jednak wzrastająca część internetu nie łączy ludzi z innymi ludźmi; łączy ludzi z rzeczami. Na przykład kody kreskowe i skanery łączą paczki z Internetem, aby można je było śledzić do momentu dotarcia do miejsca docelowego. W przemyśle sprzęt podłączony do internetu pozwala firmom mieć większą kontrolę i wgląd w procesy produkcyjne. Wraz z rozwojem tego tak zwanego Internetu Rzeczy (IoT) będzie on coraz bardziej zależny od przetworników, które wyczuwają informacje, które mogą następnie zostać przesłane do internetu. 

Dwa rodzaje przetworników
W najprostszym przypadku przetwornik jest urządzeniem, które przekształca jeden rodzaj energii w inny. Istnieją dwa rodzaje przetworników: czujniki i siłowniki. 
  • Czujniki wykrywają formy energii, takie jak światło lub siła i przekształcają tę energię w informacje cyfrowe, które mogą być wysyłane;
  • Siłowniki otrzymują również dane wejściowe i uruchamiają wyjście; jednak robią to w sposób odwrotny niż działanie czujnika. Siłownik jest przetwornikiem, który pobiera informacje i wytwarza pewną formę energii fizycznej. Na przykład smartfon może wibrować w kieszeni za pomocą siłowników. Czujniki to przetworniki zmieniające fizyczne działanie na sygnał wyjściowy. Może to być termopara dająca mierzalną zmianę napięcia po podgrzaniu lub ochłodzeniu. Ładunek pojawia się, gdy do piezoelektrycznej podkładki naciskowej przyłożymy siłę. 
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)
Przetworniki umożliwiają przemysłowi wykorzystanie dużych zbiorów danych, analiz i technologii uczenia maszynowego w różnych procesach. W szczególności przetworniki mogą wykrywać oznaki działania i degradacji maszyny, zwiększając wydajność i łagodząc występowanie awarii. Korzystając z technik obróbki dużych zbiorów danych i technologii przetworników, firmy mogą wykrywać wcześniej ukryte czynniki w całym cyklu produkcyjnym. Powoduje to przełamanie barier między działami inżynierii, produkcji i wsparcia. Przemysłowy Internet Rzeczy jest wciąż w stadium rozwoju, więc nadal istnieje wiele możliwości dla firm na skorzystanie z przewagi pierwszego gracza. Ta fala zakłóceń najprawdopodobniej stworzy zupełnie nowe grupy liderów i zwolenników. 

Rola przetworników w IIOT
Podczas gdy analizy i inne technologie obróbki dużych zbiorów danych mogą być "mózgiem" Internetu Rzeczy, systemy przetworników to jego układ nerwowy; ciągle gromadzący informacje i przesyłający strumieniowo dane do centrów przetwarzania. Przemysłowe systemy internetowe polegają na czujnikach dla ciągłych, dokładnych informacji odnośnie pomiaru ciśnienia, temperatury, objętości, orientacji i innych parametrów. Wiele uwagi poświęcono rolom automatyzacji i uczenia maszynowego w przyszłej technologii przemysłowej. Jednak rozwój oprogramowania zapewni jedynie ograniczone możliwości bez najnowocześniejszej technologii sensorycznej. Warto rozważyć następujące przykłady technologii przetworników przemysłowych: 
  • Temperatura - Istnieje kilka rodzajów czujników używanych do pomiaru temperatury. Dwa podstawowe rodzaje to przetworniki kontaktowe i bezkontaktowe. Te kategorie są podzielone na mechaniczne czujniki temperatury, elektryczne czujniki temperatury, termopary, termometry rezystancyjne i silikonowe czujniki szczelinowe. Czujniki te służą do utrzymywania systemów wrażliwych na temperaturę. 
  • Siła - Technologia tensometryczna pozwala precyzyjnie i szybko mierzyć siłę. Dlatego tensometry mierzą odkształcenie obiektów i zmieniają mechaniczne działanie w zmianę oporu elektrycznego
  • Moment obrotowy - Podobnie jak w przypadku siły, tensometry pozwalają również na pomiar momentu obrotowego. Wiele mierników momentu obrotowego mierzy równocześnie prędkość obrotową, aby można było obliczyć moc mechaniczną.