Paceline

Przetworniki piezoelektryczne siły w formie podkładki

Nowa miniaturowa podkładka do pomiaru siły o symbolu CSW z rodziny produktów PACEline umożliwia niezawodne monitorowanie siły ścinającej.
Firma HBM, ekspert w dziedzinie testów i pomiarów, zaprezentowała swoje nowe miniaturowe przetworniki CSW z serii PACEline przeznaczone do niezawodnego monitorowania siły ścinającej. Nowe typowe obszary zastosowań czujników piezoelektrycznych obejmują zadania monitorowania siły w procesach obróbki, takich jak cięcie, frezowanie i toczenie. Dodatkowo miniaturowe czujniki CLP umożliwiają szybką rozbudowę przetwornika siły do układu wieloosiowego. 
Głównymi cechami tych przetworników są:
  • niezawodność pomiaru siły, nawet w ograniczonej przestrzeni i / lub w niekorzystnym otoczeniu (zakłócenia EMC, wilgotność); 
  • szeroki zakres pomiarowy umożliwiający wykonywanie różnych zadań pomiarowych za pomocą jednego czujnika; 
  • szybka instalacja możliwa dzięki odpowiednim dostarczanym akcesoriom. 
Piezoelektryczne podkładki ścinające CSW mają bardzo niską wysokość, wynoszącą od 3 do 5 mm. Po zamontowaniu 
i skalibrowaniu czujników mogą one niezawodnie mierzyć siłę ścinającą działającą w kierunku przewodu przyłączeniowego. Podkładki siłowe CSW zajmują bardzo mało miejsca ze względu na niską wysokość i mają takie same wymiary, jak podkładki typu CLP (do pomiaru siły normalnej) z tej samej serii produktów PACEline firmy HBM, które dowiodły już swojej przydatności w wieloletnim użytkowaniu. Połączenie ich z podkładkami siły CLP i użycie co najmniej dwóch podkładek siły CSW zamontowanych w różnych kierunkach umożliwia ustawienie systemów pomiarowych do jednoczesnego mierzenia siły w różnych kierunkach zajmując przy tym niewiele miejsca. Podkładki CSW z serii PACEline mają zamontowany na stałe przewód przyłączeniowy, są wykonane ze stali nierdzewnych i spełniają stopień ochrony IP65. PACEline CSW jest dostępny w wersjach o maksymalnych zakresach znamionowych od 1 kN do 8 kN. Instalacja zajmuje niewiele czasu dzięki pasującym akcesoriom, które są również dostępne bezpośrednio z HBM. Ze względu na izolację galwaniczną nie są wymagane dodatkowe podkładki izolacyjne.

Firma HBM oferuje serię produktów do piezoelektrycznego pomiaru siły pod nazwą handlową "PACEline". Czujniki PACEline i wzmacniacze ładunkowe uzupełniają szeroki zakres czujników siły opartych na technologii tensometrycznej. Dzięki temu klienci w dowolnym momencie mogą wybrać technologie czujników, które najlepiej pasują do ich aplikacji.

Firma HBM oferuje również przetworniki siły w kształcie podkładki o nazwie CFW. Tego typu przetworniki są w szczególności przydatne w aplikacjach monitorowania procesów produkcyjnych i stanowią dopełnienie oferty produktów z zakresu piezoelektrycznych przetworników siły.
Podkładki CFW są wyjątkowo kompaktowe w konstrukcji umożliwiając tym samym łatwą i bezpośrednią integrację z przepływem siły, na przykład w układach montażu i testowania. Korpus pomiarowy charakteryzuje się rozdzieloną membraną (w trakcie procesu patentowania) zapewniającą wyższą liniowość niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań. Perfekcyjne wyniki testów przetwornika są osiągane nawet w przypadkach niecentrycznego przyłożenia siły.
Konstrukcja przetwornika CFW, którą cechuje wysoka sztywność skrętna, automatycznie centruje czujnik pomiędzy jego średnicą wewnętrzną i zewnętrzną nie powodując przy tym żadnych błędów histerezy. Przetwornik jest bardzo mocny i może być używany w ciężkich warunkach przemysłowych. Zintegrowana ochrona wtyczki zabezpiecza przed mechanicznym uszkodzeniem toru pomiarowego.
Przetwornik siły CFW jest dostępny w wykonaniu dla zakresów znamionowych od 20kN do 700kN. Czułość przetwornika wynosi 4.3pC/N (4pC/N w przypadku zakresu 20kN). Przetworniki te są używane w pomiarach zarówno w układach montażu, jak i testowania w połączeniu ze wzmacniaczami ładunkowymi serii CMA lub CMD, których konstrukcja również umożliwia stosowanie w trudnych warunkach przemysłowych.