Rodzaje przetwornikow momentu obrotowego

Rodzaje przetworników momentu obrotowego


Szybki i dokładny pomiar momentu obrotowego jest istotny w dobie dzisiejszych wymagań przemysłu , dlatego każdy oferowany przez nas momentomierz może znaleźć swoje zastosowanie w wielu dziedzinach techniki. Jakich dokładnie?

Jakie są rodzaje przetworników momentu obrotowego i który będzie odpowiedni dla danej branży? Poniżej przedstawiamy podstawowe właściwości i zalety naszych produktów.

Gdzie jest wykorzystywany pomiar momentu obrotowego?

Chociaż moment obrotowy kojarzy się z motoryzacją, a dokładniej osiągami samochodu, to wartość tego parametru jest używana wszędzie tam, gdzie pojawia się silnik, który napędza maszynę.
Żeby więc określić własności maszyn, wykorzystywanych w przemyśle, motoryzacji lub rolnictwie, trzeba przeprowadzać pomiary momentu obrotowego. W jaki sposób?

Czujnik momentu obrotowego, który proponujemy, znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki, umożliwiając:

 • obliczanie dokładnej wartości mocy mechanicznej;
 • optymalizację pracy maszyn i urządzeń;
 • dążenie do ekonomicznych rozwiązań;
 • sprawdzanie efektywności i jakości urządzeń oraz produktów końcowych, które trafiają do klienta.

Dzięki zastosowaniu technologii tensometrii oporowej pomagamy w wyborze takiego momentomierza, który będzie dopasowany do potrzeb branży oraz zapewni precyzyjny pomiar momentu obrotowego. Aby ułatwić wybór właściwego urządzenia, podzieliliśmy je na 3 grupy:

 • przetworniki momentu obrotowego z bezprzewodową transmisją sygnału;
 • przetworniki momentu obrotowego ze szczotkową (komutatorową) transmisją sygnału;
 • referencyjne przetworniki momentu.
Zastosowanie czujników momentu obrotowego
Branża spożywcza lub farmaceutyczna, gdzie moment obrotowy jest konieczny do otwarcia opakowań zakręcanych. Parametr wpływa na jakość produktu i zadowolenie klienta;
Branża motoryzacyjna, szczególnie w produkcji samochodów, gdzie momentomierz określa moc samochodu, a tym samym wpływa na komfort jazdy i zadowolenie klienta.
Branża produkcyjna, na przykład wytwarzanie narzędzi i wkrętarek przemysłowych;
Laboratoria badawcze.

Przetworniki momentu obrotowego z bezprzewodową transmisją sygnału
Chcąc zainwestować w momentomierz, który w idealnej kondycji będzie pracował przez wiele lat, warto zaopatrzyć się w czujnik momentu obrotowego z bezprzewodową transmisją sygnału. Dlaczego?

Przedstawione przez nas typy urządzeń, charakteryzują się długą żywotnością ze względu specyficzną budowę, czyli brak elementów trących. Wskazane modele znajdują zastosowanie w pomiarach obiektów wirujących z dużą prędkością oraz kiedy konieczne jest mierzenie parametrów przez dłuższy okres czasu.

Zaletami poszczególnych modeli czujników są:
 • niewielka grubość kołnierza (model T40B);
 • zwarta budowa oraz wysoka sztywność poprzeczna (T40FM);
 • zintegrowany system pomiaru prędkości i kąta obrotu (T21WN);
 • wszechstronność pomiarów (T40B, T12HP).
Przetworniki momentu obrotowego ze szczotkową (komutatorową) transmisją sygnału
Chcąc wykorzystać czujnik momentu obrotowego w branży przemysłowej, szczególnie w robotyce, pomiarach na stanowiskach testowych lub badaniach sił w maszynach, polecamy przetworniki momentu obrotowego ze szczotkową (komutatorową) transmisją sygnału.
Do najważniejszych zalet tych produktów należą min. prosty montaż i poręczna konstrukcja (T4A, )
Referencyjne przetworniki momentu

Chcąc zapewnić sobie najwyższą klasę dokładności pomiarów, która jest szczególnie pożądana w badaniach laboratoryjnych, polecamy wybór referencyjnych przetworników momentu.