Rozwiazania dla  robotow

Rozwiązania dla robotów

Rozwiązania dla robotyki i kobotyki

Jednym z kluczowych zagadnień w robotyce jest koordynacja danych w celu zapewnienia skutecznej pracy funkcji sterujących. HBK specjalizuje się w czujnikach, które mierzą moment obrotowy, siłę, masę, ciśnienie.

Wyzwanie
Po co nam roboty? W odpowiedzi na to pytanie, wiele dobrych powodów przychodzi do głowy. Można je pogrupować wokół czynności, środowisk, produktywności i ekonomii. Niektóre czynności są powtarzalne i nudne. Dokręcenie nakrętek kół może być niezbędnym krokiem na linii produkcyjnej samochodów, ale nie jest to aktywność wymagająca szczególnych umiejętności. Z drugiej strony występują czynności, które są złożone i trudne. Ale dodanie elementu powtarzanego tam i z powrotem powoduje frustrację. Jakże lepiej delegować powtarzalne zadania, takie jak np. obróbka skrawaniem, czy frezowanie maszynom i zestawom CNC i tym samym pozwolić ludzkiej wyobraźni swobodnie eksperymentować z nowymi pomysłami.

Istnieje wiele środowisk pracy, w których ludzie nie czują się dobrze. Są to na przykład miejsca, w których jest za ciepło lub za zimno, panuje zbyt duża wilgotność, suchość, hałas lub wibracje. Niektóre środowiska stanowią zagrożenie dla zdrowia, jak np. kabiny lakiernicze, reaktory jądrowe, wulkany, regiony polarne.
Są też takie, szczególnie niebezpieczne środowiska pracy: miny, operacje głębinowe, duże wysokości, przestrzeń kosmiczna. Zamiast ryzykować życie i utratę zdrowia, możemy zbudować roboty, które sobie z nimi poradzą. Produktywność to doskonały powód dla posiadania robotów. Maszyny mogą wykonywać pracę szybciej, dokładniej, z większą konsekwencją niż ludzie. I wymagają mniej przestojów. Podsumowując, te pomysły składają się na mocny argument ekonomiczny przemawiający za robotami. Roboty, które wykonują pracę, której ludzie nie chcą wykonywać i wytwarzają większą wartość niż koszty ich posiadania i eksploatacji, przynoszą korzyści społeczeństwu.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego mamy roboty: ludzka ciekawość. Prostym faktem jest to, że niektórzy ludzie potrafią uzyskać ogromną frajdę z projektowania eleganckich rozwiązań skomplikowanych problemów.Odpowiedź.
Roboty, jakie znamy dzisiaj, są kombinacją informatyki i inżynierii. Czujniki zbierają dane o środowisku; program sterujący określa, jak i kiedy robot ms zareagować; siłowniki realizują akcję; czujniki gromadzą dane dotyczące interakcji i przekazują informacje zwrotne do jednostki sterującej. Powtarzane w nieskończoność, w czasie rzeczywistym.
To proste zdanie: "czujniki zbierają dane" - kryje w sobie ogromną złożoność. Każdy czujnik musi niezawodnie i dokładnie obserwować sygnały, dla których został zaprojektowany. Ale algorytmy sterowania bazujące tylko na jednym wycinku danych są rzadkością - wiele sygnałów musi zostać przekształconych w użyteczne dane i przekazane dalej do sterownika.
HBK specjalizuje się w czujnikach, które mierzą moment obrotowy, siłę, masę, ciśnienie. Jedną z kluczowych kwestii w robotyce jest koordynacja danych, aby funkcje sterowania mogły działać skutecznie.

Kwestia wykrywania i programowania staje się bardziej złożona, gdy w otoczeniu pojawiają się ludzie. 
Pomysł robota jako pomocnika - Co-Bota (ang. Collaborative robot) wprowadza dodatkowe parametry bezpieczeństwa. Roboty nie mogą poruszać się z momentem, który mógłby zranić człowieka, więc czujniki muszą reagować szybciej, a siłowniki muszą zwalniać prędzej.
Te aspekty również zostały omówione i uzgodnione na szczeblu międzynarodowym, instytucje takie jak: IEEE oraz ISO wydały stosowne normy.
Sprawy stają się jeszcze bardziej złożone, gdy autonomiczny robot sterowany przez program bazujący na Sztucznej Inteligencji (AI) pojawia się w życiu publicznym. Bo chociaż musi działać samodzielnie, poza swoimi programistami, robot może w praktyce dziedziczyć założenia i uprzedzenia, które odzwierciedlają decyzje zespołu programistycznego, przezeń zdefiniowane jako "normalne", "akceptowalne" lub "pożądane". Wiodące instytucje, takie jak IEEE, a także uniwersytety jak Stanford i MIT, uznają teraz "etykę robotów" jako ważną dziedzinę.Dlaczego warto wybrać HBK jako partnera dla niestandardowych czujników OEM?
Osadzając czujniki w produkcie, inżynierowie mogą monitorować i mierzyć siłę, ciśnienie lub
obciążenie komponentu. Konstruktorzy używają informacji wynikających z zebranych sygnałów z wbudowanych czujników, aby wyposażyć produkty w "inteligencję": systemy monitoringu, sterowania automatyki, optymalizacji wydajności, pracy autonomicznej i innych "inteligentnych" zachowań.
Gdy standardowe czujniki nie pasują do zadania, HBK może stworzyć niestandardowe rozwiązania czujników OEM, aby dostarczać dane, które są niezbędne dla informacji zwrotnej i sterowania w czasie rzeczywistym.
Innowacyjni producenci OEM (Original Equipment Manufacturers) wybierają HBK jako swojego partnera ponieważ zapewniamy kompleksowe rozwiązania dla czujników opartych na technologii tensometrycznej:

  • Niestandardowy projekt czujnika
  • Szybkie prototypowanie
  • Skalowalna produkcja wysokiej jakości komponentów