Technologia hbm obecna przy rekonstrukcji mostu hercílio luz

Technologia HBM obecna przy rekonstrukcji mostu Hercílio Luz

W ramach projektu renowacji najdłuższego brazylijskiego mostu wiszącego zastosowano technologię pomiarową firmy HBM opartą na tensometrii optycznej ponieważ zapewnienie bezpieczeństwa eksploatacji tej 90- letniej budowli było priorytetem dla głównego wykonawcy, firmy Teixeira Duarte. Konstrukcja zbudowana w 1926 roku połączyła wyspy Santa Catarina z kontynentalną Brazylią. Most Hercílio Luz zachował swoją pierwotną konstrukcję pomimo korozji morskiej i stale rosnącej masy pojazdów wynoszących znacznie więcej niż pierwotnie zakładano. Obawy związane z bezpieczeństwem doprowadziły do całkowitego zamknięcia budowli w 1991 roku. Firmę zatrudnioną do pełnej renowacji mostu czekały takie zadania jak wymiana podpór łożyskowych w głównych wieżach, wzmocnienie i odbudowę fundamentów, a także zastosowanie nowych nawierzchni dla pojazdów i ruch pieszego.


Podejmowanie wyzwań dzięki technologii HBM
Najtrudniejsza część realizacji dotyczyła przeniesienia obciążenia z części środkowej mostu na konstrukcje pomocnicze. Aby pokonać ten trudny krok, Teixeira Duarte wybrała technologię HBM, w tym czujniki optyczne z technologią Fibre Bragg Grating (FBG) do monitorowania naprężeń w krytycznych punktach konstrukcji, oraz czujniki oparte na tradycyjnej tensometrii elektrooporowej do odczytu pozostałych sygnałów, w tym nachylenia, temperatury, siły wiatru i stanu morza. Ricardo Martins, inżynier projektu Teixeira Duarte, wyjaśnił: „Bardziej skomplikowanym technicznie działaniem jest procedura przenoszenia obciążenia, która polega na odciążeniu na belkach oczkowych, umożliwiając ich sekwencyjną wymianę. Wykonanie tej procedury oznaczało oprzyrządowanie kilku punktów oryginalnej i tymczasowej konstrukcji metalowej za pomocą czujników odkształceń oraz zastosowanie innych czujników elektrycznych jako inklinometrów i czujników odczytujących zmiany warunków atmosferycznych. Do monitoringu stanu budowli użyto łącznie 312 czujników. Firma HBM przedstawiła najlepszą ofertę zawierającą terminy dostaw i instalacji. Zdecydowanym atutem w wyborze dostawcy było zoptymalizowane wykorzystanie połączonych technologii; optycznej do pomiaru odkształceń i przesyłania danych do centrum sterowania za pomocą światłowodów, oraz elektrycznej do pozostałych pomiarów. Nie bez znaczenia była również gwarancja terminowych instalacji wymagana przez fizyczny harmonogram prac. ”

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych etapów prac Hercílio Luz Bridge dostępne są na stronie internetowej HBM. Jeżeli jesteś zainteresowany kliknij TUTAJ