Platformy wiertnicze - estakada rurociągu

Pomiar masy konstrukcji nośnej estakady rurociągu platformy, przy wykorzystaniu przetworników C16i o zakresie 100t pozwolił na kontrolę nacisku w każdym z punktów ponieważ każdy czujnik jest niezależną wagą kalibrowaną z rozdzielczością do 1 000 000 działek co pozwala na ocenę nacisku do 0,1 kg.

Realizacja:

Platformy wiertnicze 1m
Platformy wiertnicze 3m.jpg
Platformy wiertnicze 4m
Platformy wiertnicze 2m

 

Przykłady wykorzystanych produktów:


C16-M

C16A

AED

C16i

 

Pomiar wagi

Nasza firma zajmuje się w doradztwem technicznym w projektowaniu systemów pomiarowych. Jednym z naszych dokonań jest współpraca z firmą MASA ze Słupska, w zakresie  budowy specjalnej wagi do przęseł estakady rurociągu obsługującego platformę wiertniczą.  Istotą przedsięwzięcia było oznaczenie łącznego ciężaru konstrukcji oraz nacisku na poszczególne podpory każdego z 15-stu przęseł. Części estakady, w zależności od ich wymiarów podparte zostały na 4,6 lub 8 filarach. Waga poszczególnych części wyniosła od 15 ton do 250 ton. Do budowy systemów pomiarowych wykorzystano technologię firmy HBM, a dokładniej, to cyfrowe czujniki tensometryczne C16i. Jako program sterujący i analizujący otrzymane dane posłużył nam system TRADE. Pozwolił on na określenie wielkości nacisku pojedynczej podpory na umieszczony pod nią moduł ważący, oraz obliczenie łącznej masy całego przęsła. Zapewnił również modyfikację wartości przyspieszenia ziemskiego wynikającej z różnicy pozycji geograficznej między miejscem pomiaru a lokalizacją fabryki, w której przetworniki zostały skalibrowane. Do prezentacji  wyników pomiarów zaprojektowano specjalny software o nazwie MASA-HBM-DDE. Trudne środowisko realizacji pomiarów i duże rozmiary estakad, wymogły na dziale technicznym wykonawcy projektu, firmy MASA, opracowanie w oparciu o wytyczne dostawcy sprzętu HBM, specjalnego modułu wagowego wyposażonego w odciągi, minimalizujące działanie niepożądanych sił prostopadłych do kierunku głównych sił nacisku ważonej konstrukcji.

Moduły ważące

Moduły ważące są środkiem zaprojektowanym do ważenia układów zbiornikowych o masie od 50 kg do wielkowymiarowych struktur o znacznej masie. Graniczny udźwig pojedynczego modułu to 400 t. Centralnym punktem jest analogowy lub cyfrowy przetwornik wagi. Hottinger oferuje grupę wyrobów o symbolach HLC-M, RTN-M, Z6-M, oraz wspomniany w rzeczonej aplikacji C16-M. Struktura modułów gwarantuje możliwość wszechstronnego wykorzystania ich w praktyce przemysłowej. Całościowy moduł ważący C16-M skonstruowany jest w oparciu o samocentrujący przetwornik C16 i występuje w klasach dokładności D1, C3, C4 wg OIML, lub C16i - który jest dostępny jedynie w klasie C3. Posiada oznaczenia dla strefy ATEX 1+21, 2+22, oraz specjalne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Występuje w wariantach o zakresie od 20 do 400 t. Skonstruowany jest z substancji galwanizowanej lub specjalnej stali nierdzewnej. Zwarta struktura zapewnia prostą instalację zachowując należytą wytrzymałość konstrukcji. Aby podwyższyć stopień bezpieczeństwa budowli wspartej na modułach, proponujemy zastosowanie pionowego zabezpieczenia przed unoszeniem górnej płyty modułu.