Rewitalizacja budowli

Podczas renowacji Bramy Brandenburskiej sprzęt HBM został wykorzystany do pomiarów naprężeń w betonowych podporach konstrukcji. Zastosowano czujniki siły o wysokim zakresie wartości znamionowych, oraz wielokanałowy wzmacniacz pomiarowy MGC+.

Realizacja:

Rewitalizacja budowli 2m.jpg
Rewitalizacja budowli 4m
Rewitalizacja budowli 1m
Rewitalizacja budowli 3m

 

Przykłady wykorzystanych produktów:


1-CATMAN-EASY

WA T

C6A

MGCPlus

 

Aby prowadzić prace remontowe konstrukcji należy posiadać specjalistyczną wiedzę, dostęp do odpowiednich materiałów i narzędzi. Rewitalizacja zabytków jest zadaniem dużo trudniejszym, wiąże się bowiem z pracą na budynkach chronionych prawem. Co więc zrobić by zminimalizować ryzyko? Możemy zabezpieczyć się używając instrumentów pomiarowych. Niemiecki producent HBM specjalizuje się 
w monitoringu konstrukcji betonowych, na wszystkich etapach budowy, eksploatacji i renowacji. 
Akwizycja danych jest pierwszym etapem obróbki zgromadzonych informacji pomiarowych polegającym na ich przygotowaniu do dalszej obróbki lub interpretacji. Zbieranie danych zaczyna się od zaistniałego zjawiska fizycznego. 
Za pomocą przetwornika tensometrycznego badana wielkość jest rejestrowana a następnie zamieniana na sygnał elektryczny. Po przekazaniu danych do wzmacniacza pomiarowego informacje są przechowywane. Termin zdolność akwizycji danych oznacza potencjał całego łańcucha pomiarowego do zgromadzenia jak najdokładniejszych  wartości pomiaru, zależy to od rozdzielczości czujnika, ale również od sprawności elektroniki, zastosowanego protokołu komunikacji czy nawet od długości i rodzaju przewodu elektrycznego. 
Firma HBM oferuje kompletne rozwiązania pomiarowe zapewniając niezbędną jakość wyników 
i gwarantując bezpieczeństwo prac oraz późniejszej eksploatacji. 

Rewitalizacja Bramy Brandenburskiej

Brandenburger Tor to zapewne najbardziej znany zabytek stolicy Niemiec. Jest to jedyna pozostała z 18 bram miasta wchodzących w skład dawnych murów obronnych. Zbudowano ją w latach 1788-1791. Zawiera 12 filarów oraz rzeźbę 4-konnej kwadrygi kierowaną przez rzymską boginię zwycięstwa - Viktorię. Brama Brandenburska niejednokrotnie była traktowana jak symbol, który przyciąga turystów oraz rodowitych Berlińczyków. 
Prace remontowe tak ważnego reliktu historii wiązały się z wielką odpowiedzialnością, dlatego główny wykonawca zdecydował się na najlepszy dostępny sprzęt pomiarowy niemieckiego producenta HBM, otwarty był również na współpracę z naszymi inżynierami pomiarowymi. 
Podczas prac, które odbyły się w latach 2000-2002, zabytek został zamknięty dla turystów na czas rewitalizacji wartej 6 mln euro. Prace remontowe objęły rekonstrukcję kwadrygi, odbudowę krzyża i orła. Jednak najbardziej skomplikowaną operacją były prace przy 12 filarach bramy. 
Podpory kolumn zostały zastąpione przez siłowniki hydrauliczne zwieńczone przetwornikami siły typu C6a i przetwornikami drogi typu WA. Bardzo dokładne informacje zbierane przez czujniki przekazywane były do wszechstronnego wzmacniacza pomiarowego z funkcją akwizycji MGCplus a software sterujący Catman Easy przetwarzał sygnał by odczytywane wyniki w czasie rzeczywistym mogły być przedstawione graficznie w postaci wykresów na ekranach. Dzięki tej metodzie  ryzyko związane z kompletnym remontem tej niemieckiej ikony zostało maksymalnie zminimalizowane. Głośne otwarcie odnowionej bramy odbyło się po 22 miesiącach prac remontowych i miało miejsce 3 października 2002, w 15. rocznicę Zjednoczenia Niemiec.