Ważenie dynamiczne

Ważenie dynamiczne jest warunkiem osiągnięcia wysokiej wydajności procesu dozowania oraz ważenia kontrolnego. Zastosowanie przetworników cyfrowych wyposażonych w szybką elektronikę (1200 próbek/sek) kalibrowanych fabrycznie z milionową rozdzielczością zapewnia bardzo szybki i dokładny pomiar. Oprogramowanie pozwala na zastosowanie właściwej cyfrowej filtracji eliminującej wpływ drgań oraz zapewnia możliwość optymalizacji czasu dozowania (zgrubne/dokładne) tym samym redukcję kosztów produkcji.

Realizacja:

Wazenie dynamiczne 2m
Wazenie dynamiczne 3m
Wazenie dynamiczne 1m
Wazenie dynamiczne 4m.jpg

 

Przykłady wykorzystanych produktów:


AED

PW2D

WTX110

FIT7A

 

Szeroka oferta cyfrowych przetworników wagi  od HBM, zaprojektowanych do ważenia dynamicznego  gwarantuje precyzję pomiarową w branży budowy maszyn do pakowania napełniania, oraz ważenia kontrolnego.

Poprawne sterowanie cyklami przemysłowymi o bardzo dużej dynamice jest trudnym zagadnieniem. Urządzania najczęściej używane na liniach produkcyjnych często muszą dozować różne substancje w rozmaitym tempie. Poziom dokładności tych czynności zależy od precyzji, zakresu i prędkości próbkowania wybranych przetworników oraz sposobu zapisu i analizy wygenerowanych informacji przez elektronikę pomiarową. Na pierwszy rzut oka cała operacja wygląda trywialnie, odmierzanie cieczy i proszków na skalę przemysłową jest bardzo skomplikowane. Duża liczba pomiarów i kontroli wykonywana jest w ułamkach sekundy w trybie symultanicznym nie mogąc zakłócić przepływu procesu produkcyjnego oraz nieprzerwanie optymalizując operację. 

Ważenie statyczne i dynamiczne

Zasadą ważenia dynamicznego jest precyzja pomiaru i jego powtarzalność w możliwie krótkich odstępach czasowych. Gdy częstość generowania wyników pomiaru przekracza 1 Hz możemy zaliczyć testowanie do ważenia dynamicznego. Do tego typu pomiaru możemy wykorzystać analogowe przetworniki wagi w połączeniu z odpowiednią elektroniką, lub czujniki cyfrowe, w których sygnał analogowy jest zamieniany na cyfrowy w niewielkiej, stalowej obudowie.

Pomiar

Decydującym faktorem jest dobrze dobrany przetwornik wagi. Biuro Inżynierskie  Maciej Zajączkowski oferuje produkty firmy HBM takie jak analogowe i cyfrowe czujniki dedykowane do ważenia dynamicznego. Wspomniane instrumenty pomiarowe z grupy PW, takie jak PW2D, PW6D, PW18, PW22 zbudowane są z aluminium. Aby spełnić szeroki zakres wymagań rynku, nasze analogowe belki single point dostępne są w wielu zakresach, a największe  z nich dopuszczają rozmiary platform do 600 x 500mm. Specjalny 6-przewodowy system kompensujący zmiany napięcia zasilania, zabezpiecza i gwarantuje dokładność pomiaru nawet przy zmianie długości kabla. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie cyfrowych przetworników wagi z rodzaju FIT. Nie wymagają dodatkowej elektroniki pomiarowej i wyróżniają się dużą szybkością i dokładnością pomiaru. 

Niedawno dodany do oferty FIT7A spełnia warunki klasy dokładności C4, klasę ochrony IP66, kompensację niecentrycznego obciążenia (OIML R76), zintegrowaną ochronę przeciw przeciążeniową i wiele innych.

Sterowanie

Kolejnym niezbędnym segmentem łańcucha pomiarowego jest elektronika pomiarowa, która posiada funkcje zasilania, sterowania oraz akwizycji danych uzyskanych z procesu ważenia. Decydując się na przetwornik wagi o dużej prędkości próbkowania i bardzo wysokiej klasie dokładności, wybrany wzmacniacz pomiarowy winien cechować się równie wysokimi właściwościami. Znakomitą ofertą jest najnowszy produkt firmy HBM – terminal wagowy WTX.