Ważenie dynamiczne
Realizacja:
Przykłady wykorzystanych produktów:
AED
PW2D
WTX110
FIT7A
Szeroka oferta cyfrowych przetworników wagi od HBM, zaprojektowanych do ważenia dynamicznego gwarantuje precyzję pomiarową w branży budowy maszyn do pakowania napełniania, oraz ważenia kontrolnego.
Poprawne sterowanie cyklami przemysłowymi o bardzo dużej dynamice jest trudnym zagadnieniem. Urządzania najczęściej używane na liniach produkcyjnych często muszą dozować różne substancje w rozmaitym tempie. Poziom dokładności tych czynności zależy od precyzji, zakresu i prędkości próbkowania wybranych przetworników oraz sposobu zapisu i analizy wygenerowanych informacji przez elektronikę pomiarową. Na pierwszy rzut oka cała operacja wygląda trywialnie, odmierzanie cieczy i proszków na skalę przemysłową jest bardzo skomplikowane. Duża liczba pomiarów i kontroli wykonywana jest w ułamkach sekundy w trybie symultanicznym nie mogąc zakłócić przepływu procesu produkcyjnego oraz nieprzerwanie optymalizując operację.
Ważenie statyczne i dynamiczne
Zasadą ważenia dynamicznego jest precyzja pomiaru i jego powtarzalność w możliwie krótkich odstępach czasowych. Gdy częstość generowania wyników pomiaru przekracza 1 Hz możemy zaliczyć testowanie do ważenia dynamicznego. Do tego typu pomiaru możemy wykorzystać analogowe przetworniki wagi w połączeniu z odpowiednią elektroniką, lub czujniki cyfrowe, w których sygnał analogowy jest zamieniany na cyfrowy w niewielkiej, stalowej obudowie.
Pomiar
Decydującym faktorem jest dobrze dobrany przetwornik wagi. Biuro Inżynierskie Maciej Zajączkowski oferuje produkty firmy HBM takie jak analogowe i cyfrowe czujniki dedykowane do ważenia dynamicznego. Wspomniane instrumenty pomiarowe z grupy PW, takie jak PW2D, PW6D, PW18, PW22 zbudowane są z aluminium. Aby spełnić szeroki zakres wymagań rynku, nasze analogowe belki single point dostępne są w wielu zakresach, a największe z nich dopuszczają rozmiary platform do 600 x 500mm. Specjalny 6-przewodowy system kompensujący zmiany napięcia zasilania, zabezpiecza i gwarantuje dokładność pomiaru nawet przy zmianie długości kabla. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie cyfrowych przetworników wagi z rodzaju FIT. Nie wymagają dodatkowej elektroniki pomiarowej i wyróżniają się dużą szybkością i dokładnością pomiaru.
Niedawno dodany do oferty FIT7A spełnia warunki klasy dokładności C4, klasę ochrony IP66, kompensację niecentrycznego obciążenia (OIML R76), zintegrowaną ochronę przeciw przeciążeniową i wiele innych.
Sterowanie
Kolejnym niezbędnym segmentem łańcucha pomiarowego jest elektronika pomiarowa, która posiada funkcje zasilania, sterowania oraz akwizycji danych uzyskanych z procesu ważenia. Decydując się na przetwornik wagi o dużej prędkości próbkowania i bardzo wysokiej klasie dokładności, wybrany wzmacniacz pomiarowy winien cechować się równie wysokimi właściwościami. Znakomitą ofertą jest najnowszy produkt firmy HBM – terminal wagowy WTX.